Kominíci a média - odkazy na články s kominickým tématem


V této sekci budeme uvádět odkazy na zajímavé články z kominického světa, zveřejněné v různých médiích. 

S koncem topné sezóny chystají nájezd falešní kominíci! Víme jak je poznáte.

www.blesk.cz

komin-kominik-udrzba-topeniChystáte se nechat, tak jako každý rok, zkontrolovat komín od kominíka? Tak pozor na ty falešné, co se ani na komín nepodívají a úřadují z ulice. Razítko si dnes umí opatřit každý. Když nemáte platnou revizi, pojišťovna vám v případě nehody podstatně zkrátí náhradu škody.

V černém řemesle u nás začali podnikat nepoctivci, kteří vydělávají na lidské důvěřivosti a bez řádného oprávnění či odborné způsobilosti poskytují kominické služby. K dokonalosti dovedl tuto praxi falešný kominík z Lokte na Karlovarsku. Neměl výuční list, potřebnou praxi, a dokonce ani živnostenské oprávnění, o odborné kvalifikaci ani nemluvě. Přesto minimálně půl roku spokojeně podnikal a poskytoval kontroly i revize spalinových cest. Využíval při tom dokladů a razítek svého otce, bývalého kominíka, který už dávno ukončil činnost firmy. Hasiči odhadují, že podvedeno bylo přes padesát lidí. Když podvodníka odhalila policie, muž si na živnostenském úřadě nechal vystavit živnostenský list. Živnostenský úřad mu podle zákona musel vyhovět. Podobný kominík řádil také na Frýdecko-Místecku. Vydával se za zaměstnance několika různých firem a s okopírovanými razítky vydával jednu zprávu o kontrole za druhou. Dodnes nebyl odhalen.

Prověřte si ho!

V první řadě je dobré si uvědomit, že poctivý kominík přichází na objednávku, nikoliv sám od sebe. „Ideální je nechat si doporučit někoho od sousedů, kteří mají ‚svého‘ kominíka a důvěřují mu. Pokud toto není možné, zkuste se obrátit na někoho, kdo patří do Společenstva kominíků, dobrovolného sdružení, které vzniklo mimo jiné právě kvůli garanci profesní a etické úrovně v kominickém řemesle,“ říká Pavel Dědič, soudní znalec v oboru kominictví. Vloni se ovšem objevily i falešné průkazy Společenstva, proto se vyplatí vždy překontrolovat členství proti seznamu na webových stránkách této organizace - skcr.cz.

Z ulice komín neprohlédne

Mezi poznávací znaky poctivého kominíka dále patří například to, jak pracuje „v terénu“. Pokud je schopen své povinnosti vyřídit z ulice a nechá si zaplatit pouze za vystavení potvrzení, můžete si být jisti, že máte co do činění s lumpem. „Kontrola a čištění spalinové cesty by měly trvat alespoň 20 minut. Technologické postupy jsou jasně specifikované, správný kominík je musí bezpodmínečně znát,“ říká Pavel Dědič. Setkání s falešným kominíkem může mít minimálně dva smutné důsledky: spalinová cesta nemusí fungovat správně a v případě nehody hrozí krácení pojistného. Potvrzení o kontrole vystavené neoprávněnou osobou totiž nebývá pro pojišťovny věrohodným dokladem.

Celý článek naleznete ZDE 


 

Kontakt: info@seznam-kominictvi.cz mobil: +420 602 609 641

Kominictví HRUSICE - Psychotesty pro řidiče Praha - Výškové mytí - Strojové čištění koberců 

Copyright © 2014 seznam-kominictvi.cz. Všechna práva vyhrazena.