Kominíci a média - odkazy na články s kominickým tématem


V této sekci budeme uvádět odkazy na zajímavé články z kominického světa, zveřejněné v různých médiích. 

Povinné kontroly komínů? Jen formalita, přiznávají hasiči

Až desetitisícová pokuta lidem, kteří si nenechají jednou ročně od kominíka zkontrolovat spalinové cesty, je pouze planou hrozbou. Nařízení sice stanoví zákon, v praxi je však obtížně vymahatelné, a i profesionální hasiči, kterým by taková kontrola příslušela, potvrdili, že ji neprovádějí.

Celý článek najdete ZDE


Zdroj: https://www.denik.cz/z_domova/kontroly-kominu-formalita-priznavaji-hasici-20190108.html

Jak a proč čistit spalinové cesty

 
spalinova cesta_kominikAby kotel správně topil, kamna hřála, jak mají, oheň v krbu plápolal a v bytě nebyl cítit dým, je třeba pravidelně čistit spalinové cesty. Co je důležité a co říká legislativa? Můžeme si spalinové cesty čistit sami?
 
Provádění údržby, čištění a revize spalinových cest, jak nám ostatně ukládá i zákon, jsou nezbytné pro správné fungování otopné soustavy. Vyhláška 34/2016 Sb. předepisuje podmínky pro provoz komínů a kouřovodů a stanovuje lhůty čištění a kontrol.
 
Čištění spalinové cesty spočívá především v odstranění pevných látek, usazenin a nečistot z komínů a kouřovodů. Podle nové vyhlášky, která vstoupila v platnost 1.1. 2016, a která navazuje na zákon o požární ochraně č.133/1985 Sb., si přitom můžeme zdroje tepla do výkonu 50 kW a spalinové cesty čistit sami. U celoročně provozovaných kamen, krbů a kotlů na pevná paliva musíme provádět čištění 3× ročně, u sezónních zdrojů tepla 2× ročně. Alespoň jednou ročně je pak povinností provozovatele zajistit kontrolu komína a spalinových cest způsobilou osobou. Topidla s výkonem nad 50 kW přitom vyžadují čištění a kontrolu 2× ročně.
 
... pokračování článku najdete ZDE

S koncem topné sezóny chystají nájezd falešní kominíci! Víme jak je poznáte.

www.blesk.cz

komin-kominik-udrzba-topeniChystáte se nechat, tak jako každý rok, zkontrolovat komín od kominíka? Tak pozor na ty falešné, co se ani na komín nepodívají a úřadují z ulice. Razítko si dnes umí opatřit každý. Když nemáte platnou revizi, pojišťovna vám v případě nehody podstatně zkrátí náhradu škody.

V černém řemesle u nás začali podnikat nepoctivci, kteří vydělávají na lidské důvěřivosti a bez řádného oprávnění či odborné způsobilosti poskytují kominické služby. K dokonalosti dovedl tuto praxi falešný kominík z Lokte na Karlovarsku. Neměl výuční list, potřebnou praxi, a dokonce ani živnostenské oprávnění, o odborné kvalifikaci ani nemluvě. Přesto minimálně půl roku spokojeně podnikal a poskytoval kontroly i revize spalinových cest. Využíval při tom dokladů a razítek svého otce, bývalého kominíka, který už dávno ukončil činnost firmy. Hasiči odhadují, že podvedeno bylo přes padesát lidí. Když podvodníka odhalila policie, muž si na živnostenském úřadě nechal vystavit živnostenský list. Živnostenský úřad mu podle zákona musel vyhovět. Podobný kominík řádil také na Frýdecko-Místecku. Vydával se za zaměstnance několika různých firem a s okopírovanými razítky vydával jednu zprávu o kontrole za druhou. Dodnes nebyl odhalen.

Prověřte si ho!

V první řadě je dobré si uvědomit, že poctivý kominík přichází na objednávku, nikoliv sám od sebe. „Ideální je nechat si doporučit někoho od sousedů, kteří mají ‚svého‘ kominíka a důvěřují mu. Pokud toto není možné, zkuste se obrátit na někoho, kdo patří do Společenstva kominíků, dobrovolného sdružení, které vzniklo mimo jiné právě kvůli garanci profesní a etické úrovně v kominickém řemesle,“ říká Pavel Dědič, soudní znalec v oboru kominictví. Vloni se ovšem objevily i falešné průkazy Společenstva, proto se vyplatí vždy překontrolovat členství proti seznamu na webových stránkách této organizace - skcr.cz.

Z ulice komín neprohlédne

Mezi poznávací znaky poctivého kominíka dále patří například to, jak pracuje „v terénu“. Pokud je schopen své povinnosti vyřídit z ulice a nechá si zaplatit pouze za vystavení potvrzení, můžete si být jisti, že máte co do činění s lumpem. „Kontrola a čištění spalinové cesty by měly trvat alespoň 20 minut. Technologické postupy jsou jasně specifikované, správný kominík je musí bezpodmínečně znát,“ říká Pavel Dědič. Setkání s falešným kominíkem může mít minimálně dva smutné důsledky: spalinová cesta nemusí fungovat správně a v případě nehody hrozí krácení pojistného. Potvrzení o kontrole vystavené neoprávněnou osobou totiž nebývá pro pojišťovny věrohodným dokladem.

Celý článek naleznete ZDE 


 

Plyn je dobrý sluha, ale zlý pán!

www.tzb-info.cz

plyn

Sotva začala topná sezóna, objevily se první otravy oxidem uhelnatým. Pražští záchranáři zasahovali jen od začátku listopadu už u dvou hromadných intoxikací od koupelnových karem. Pro své bezpečí nechte zkontrolovat komíny, spotřebiče i detektory.

Společenstvo kominíků České republiky důrazně upozorňuje majitele plynových spotřebičů, aby nepodceňovali nebezpečí, a věnovali více pozornosti péči o spalinovou cestu, tedy o komín a kouřovod. V praxi to znamená jednou ročně zavolat kominíka.

Kontrola spalinové cesty a komína

Soudní znalec Pavel Dědič vypracovává mimo jiné posudky k otravám oxidem uhelnatým. Když se podívá na posledních 50 smrtelných případů, které řešil, narazí na různé příčiny tragédií. Všechny však mají jedno společné: selhání funkce spalinové cesty.

„Příčinou téměř poloviny nehod byl špatný technický stav spalinové cesty, například poddimenzovaný komín, chybějící vybírací dvířka, rozpojení vložky či nevyvložkovaný komín. Mnoho smrtelných otrav dále způsobil ucpaný komín nebo nedostatečný přívod vzduchu pro spalování. Menší množství nehod zapříčinil nízký komín nad střechou, nedodržený větrný úhel či malá náběhová výška kouřovodu,“ říká soudní znalec Pavel Dědič.
Výjimkou nebylo ani několik závad najednou. Majitel měl například nízký komín a malou náběhovou výšku kouřovodu. Když začal topit, spaliny se vracely a cestou nejmenšího odporu pronikaly přes přerušovač tahu do obytných prostor, kde způsobily katastrofu.

„Pokud je spalinová cesta provedena správně, odpovídá technickým požadavkům a má pravidelnou řádnou údržbu, měla by bezpečně odvádět spaliny kouřovodem a komínem do volného ovzduší. Zárukou vašeho bezpečí je proto pravidelná kontrola spalinové cesty odborně způsobilou osobou,“ vysvětluje Pavel Dědič.

Celý článek naleznete ZDE 


 

V Česku přibývá řemeslníků, nové kominické tovaryše pasovali v Brně

www.idnes.cz

pasovani kominikuBrno - Zatímco dříve vymírali, dnes jejich počty rostou. Důkazem toho byl i brněnský sál Milosrdných bratří, který se v úterý stal dějištěm pasování kominických tovaryšů. Novinku zažili učni, kteří na Střední škole stavebních řemesel v Bosonohách úspěšně složili závěrečné zkoušky....... Celý článek si můžete přečíst ZDE.


 

Neodkládejte kontrolu komínů, jen loni ty neudržované způsobily na tisíc požárů

www.ceskatelevize.cz

neodkladejte kontrolyPraha - Kontroly komínů by lidé neměli nechávat na poslední chvíli. Hasiči jen loni napočítali 960 požárů, za které mohly právě špatně vyčištěné a neudržované komíny. Přitom na svoji každoroční povinnost by lidé měli podle Společenstva kominíků myslet už teď. Na podzim, před začátkem topné sezóny, totiž mohou být v pořadníku i několik týdnů. Lidé by na kontrolu komína měli myslet pravidelně. Většina z nich ji nechává až na poslední chvíli ..... Celý článek včetně TV reportáže můžete vidět ZDE.


 

Kontakt: info@seznam-kominictvi.cz mobil: +420 602 609 641

Kominictví HRUSICE - Psychotesty pro řidiče Praha - Výškové mytí - Strojové čištění koberců 

Copyright © 2014 seznam-kominictvi.cz. Všechna práva vyhrazena.